Välkommen till Habocupen 2026
Välkomna till HaboCupen 27-28 Juni 2026
För 13:e gången bjuder Habo IF in till fotbollsfest, helgen efter midsommar för pojkar och flickor 10-13 år.
Cupen spelas på Slättens IP , där alla planer är samlade inom samma område, med boende och mat inom gångavstånd.
Vi erbjuder både Flick och Pojk klasser:
10-12 år spelar 7-7 fotboll.
13 års klassen är det 9-9 fotboll.
Habo ligger 2 mil norr om Jönköping.
Har du frågor kan du alltid kontakta oss på [email protected] .
Cupen är sanktionerad av Smålands FF och deras tävlingsbestämmelser och regler tillämpas.
Spana in lite bildsvep från 2025 Habocupen 2025 | Bilder | Habo IF
Senaste nytt
Hej och varmt välkomna!
För allas säkerhet håller vi kontinuerligt koll på väderläget och fattar beslut om eventuella avbrott varje timme. Ni får alltid den senaste informationen via våra matchvärdar och våra sociala medier. Tack för ert tålamod och ert stöd under dagen.
Habocupen
Vi är medvetna om den aktuella situationen med åskvädret i området och följer utvecklingen noggrant. En tydlig handlingsplan finns på plats om ovädret skulle komma närmare.
Information kommer att förmedlas löpande via våra matchvärdar, speaker, cupsidan och våra sociala medier.
Det har skett förändringar i P2013- Ett återbud gör att grupp C blir ett lag mindre. En match per lag stryks.
Trots intensivt arbete så har vi inte lyckats lösa ett lag med kort varsel.
Detta påverkar även söndagens schema.
I B-slutspelet blir det en kvartsfinal mindre. Trean i grupp D går direkt till semi.
En match stryks helt. Match om delad 5-6 plats stryks helt. Förloraren i match 52 har spelat klart. Medans förlorare i match 51 och 55 möts.
Varmt Väder här kommer lite tips och info. - Det kommer att finnas tält/parasoll för spelare/ledare som står vid sidlinjen under match. - Vi jobbar på att få upp större tält på anläggningen för alla att kunna söka skugga i. OBS! Ingen förvaring i dessa tält. - Det finns flera platser att fylla på vatten på anläggningen. - Habo kommun ställer ut 2 st vattentankar med 500 liter i varje. - Vi försöker ha regelbundna ”cooling breaks” där vi sätter igång vattenspridarna på Plan A, så alla som vill kan svalka sig. Vi kommer i dagsläget inte att korta ner matcherna, ställa in eller skjuta på schemat. Eventuellt lägger vi in vattenpauser i matcherna. Några tips inför helgen: - Se till att undvika solen så mycket som möjligt. Sök skugga eller gå inomhus. Ta med ett paraply. - Lag som övernattar under Habocupen uppmuntras att gå till sina boenden med jämna mellanrum för att få svalka. - Det finns duschar på Slätten om man snabbt vill/behöver kyla ner sig - Drick mycket och se till att få i er extra salt/elektrolyter (resorb/sportdryck mm). Salta maten lite extra, ät saltade chips eller köp saltgurka. - Ät extra mycket glass för att kyla kroppen från insidan. - Ha med er vattenhinkar och handdukar till era matcher som spelarna kan använda för att kyla sig. - För extra effektiv kylning ska man kyla fötter, handleder och huvud.
Vi konverserar via mail och nyheter om ändringar sker.
/HaboCupen
